Go to Main Navigation Go to Content Go to Social Networks Go to Bottom Navigation
E-Mağaza
picture E-Mağaza
Saatler
picture Saatler
Longines Dünyası
picture Longines Dünyası
Mağaza Bul
picture Mağaza Bul
Müşteri hizmetleri
picture Şirket
 
en en-AU en-GB fr fr-CH de de-CH es it it-CH ko pl zh-Hans zh-Hant ja ru th tr pt

Search

Filmler

Youtube kanalımıza üye olun Logo youtube Logo youtube
Longines HydroConquest; Product; 2019

Longines HydroConquest

Drawing its inspiration from the fascinating world of water sports, the HydroConquest collection combines technical excellence and traditional elegance, both distinguishing hallmarks of Longines.

Summer moments

Summer moments

Take a deep breath of summer air with Longines

Longines all-black ceramic HydroConquest; Product; 2019

Longines all-black ceramic HydroConquest

The boldness of the new HydroConquest is further heightened by the different finishes of each of its components.

LONGINES; UNIVERSE; 2019

LONGINES UNIVERSE 2019

LONGINES UNIVERSE 2019

Longines HydroConquest; Aaron Kwok; Singapore; 2019

Longines HydroConquest ceramic event

Longines spotlighted its HydroConquest collection during a special event held in Singapore attended by Aaron Kwok.

Get ready; new Longines’ adventures; 2019

Get ready for 2019

Get ready for new Longines’ adventures in 2019.

The 50 millionth Longines watch

The 50 millionth Longines watch

In 2018, the winged hourglass brand exceeded 50 million watches produced – a true testament to its longevity and legitimacy.

Oldest Longines Watch;1867; Longines History, collector

The Oldest Longines Watch

Thanks to the researches of a passionate collector, it was possible to discover the oldest Longines watch that has been found to date. Thanks to its small serial number - 183

The Longines Master Collection;New York;2018

The Longines Master Collection in New York

Discover The Longines Master Collection in the streets of New York. #EleganceisanAttitude

Prix de Diane Longines 2018; Horse Racing; Chantilly

Prix de Diane Longines 2018

Emotional sports moments at the #PrixdeDianeLongines.

Eddie Peng, Royal Ascot 2018, Record Collection, Longines, Horse Racing

Eddie Peng at Royal Ascot with the Record Collection

Experience an elegant day at Royal Ascot with Longines Ambassador of Elegance Eddie Peng wearing a timepiece from the Record collection.

Conquest V.H.P. GMT Flash Setting; Product; 2018

Conquest V.H.P. GMT Flash Setting

Longines presents a real technological innovation based on quartz: the Conquest V.H.P. GMT Flash Setting. Sporty and elegant, this watch is a must for travel lovers. It allows you to easily change time zones either manually, following watchmaking tradition, or by using the smart 'Flash Setting' system that sets the watch using flash pulses from a smartphone. This timepiece revolutionises both watchmaking precision and the user experience.

The Longines HydroConquest; Product; 2017

The Longines HydroConquest - Black Model

Diving watches “par excellence”, The HydroConquest series aims to become the preferred watch of divers and aquatic sports enthusiasts. With a screwed crown, a screw-down case back and the lateral crown protection, these timepieces assure a water-resistance of 30 bar (300 meters). All the models are equipped with indispensable safety devices such as a unidirectional rotating bezel coloured in black or blue, hands coated with Super-LumiNova® to make sure that the time can be read in all conditions and a bracelet with double safety diving folding clasp and diving extension.

Longines reklam filmi; Eddie Peng; Record collection

Longines’in Eddie Peng’li Record Collection reklam filmi

Longines’in Eddie Peng’li en yeni Record Collection reklam filmini keşfedin.

Cost Commonwealth Games 2018;

Conquest V.H.P. Gold Cost Commonwealth Games 2018

Olağanüstü hassasiyeti, yüksek teknik özellikler ve sportif bir görünümle birleştiren ve markanın benzersiz zarafetinin damgasını taşıyan Conquest V.H.P., kuvars saat alanında yeni bir başarıdır. Üstün spor saat serisi Conquest’in özünü daha iyi yansıtmak için, marka artık Conquest V.H.P. mekanizmasının tüm özelliklerini bir araya getiren saatler sunmaktadır.

The Longines HydroConquest - Blue Model; Product; 2017

The Longines HydroConquest - Blue Model

Diving watches “par excellence”, The HydroConquest series aims to become the preferred watch of divers and aquatic sports enthusiasts. With a screwed crown, a screw-down case back and the lateral crown protection, these timepieces assure a water-resistance of 30 bar (300 meters). All the models are equipped with indispensable safety devices such as a unidirectional rotating bezel coloured in black or blue, hands coated with Super-LumiNova® to make sure that the time can be read in all conditions and a bracelet with double safety diving folding clasp and diving extension.

Sevgililer Günü; Longines

Longines’le Sevgililer Günü

Aşkın rengi bu sene mavi! #EleganceisanAttitudewithLove

Longines’le Yılbaşı; Paris

Longines’le Paris’te Yılbaşı

Andrea Denver, Marcus Chang, Ali Gordon ve Matt Harnacke’nin Paris’teki yılbaşı alışverişine tanık olun!

Yeni Record Koleksiyonu;Longines Saatler, COSC, Saatçilik geleneği

Longines, Record koleksiyonunu sunar: COSC damgalı saatçilik uzmanlığının simgesi

Longines yeni Record koleksiyonunu sunar. Bu otomatik modeller, klasik zarafet ile mükemmelliği bir araya getirerek markanın simgesi olmayı amaçlıyor. Benzersiz özellikleri olan tek kristalli silisyum denge yayına sahip mekanizmalarıyla bu olağanüstü saatleri beğenmek için sebep bulmak hiç zor değil. Record koleksiyonu, tüm parçalarının İsviçre Resmi Kronometre Test Enstitüsü (COSC) tarafından “kronometre” olarak sertifikalandırılmış olmasıyla Longines’e bir ilki de yaşatıyor.

The Flagship Heritage by Kate Winslet; Paris; Açık Artırma; Faubourg Saint-Honoré; Paris

The Flagship Heritage by Kate Winslet'in lansmanı Paris’te yapıldı

Longines 10 Haziran 2017 Cumartesi günü Paris, Faubourg Saint-Honoré’de bulunan butiğinde Zarafet Elçisi Kate Winslet’in katılımıyla özel ve çok sınırlı sayıda üretilen yeni saatinin tanıtımını yaptı: The Flagship Heritage by Kate Winslet. Bu saat, Winslet’in kurucu ortağı olduğu ve otistik spektrum bozukluğuna sahip insanların algılanış biçimini değiştirmeyi amaçlayan Golden Hat Foundation yararına geliştirilen ortak bir projenin ürünü olarak tasarlandı. 2/5, 3/5 ve 4/5 numaralı modeller www.longines.com/auction adresinde açık artırmaya çıkarıldı.

PdDl 2017; Önemli Anlar; At Yarışı; Zarafet; Prix de Diane Longines

Prix de Diane Longines yarışlarının önemli anları

168. Prix de Diane Longines’in Unvan Ortağı, Resmi Zaman Tutucusu ve Resmi Saati olan İsviçreli saat markası, bu zarif binicilik etkinliğinin bir parçası olmaktan gurur duymuştur. 17 Haziran Cumartesi gününün programında en iyi genç jokeyi ve en iyi amatör kadın biniciyi ödüllendiren Prix Longines Future Racing Stars ve Prix de la Reine Marie-Amélie Longines yarışmaları vardı. Ertesi gün, hareketli ve renkli Village de Diane, hafta sonunun en önemli anı olan Prix de Diane Longines ile on binlerce ziyaretçi ağırladı. Kazanan atın sahibi, antrenörü ve jokeyine, 2016/2017 FIS Alp Disiplini Kupa Sezonunda genel puanlamada ilk Kristal Küresini ve slalomdaki dördüncü küresini almış olan Amerikalı kayakçı ve Longines Zarafet Elçisi Mikaela Shiffrin’in elinden zarif Longines saatler hediye edildi. Mikaela Shiffrin ayrıca günün en zarif seyircisine de “Mademoiselle Diane par Longines” ödülünü takdim etti.

Longines’in 185. Yıl Dönümü;Markanın yıl dönümü, zarafet elçileri

Longines’in 185. yıl dönümü - Zarafet Elçilerimizin Mesajları

Longines 1832 yılında İsviçre, Saint-Imier’de kuruldu. Bugün elçilerimizden özel bir mesaj aldık...

New Longines Master Collection;Lady model; blue edition

Launch of the new women Edition of The Longines Master Collection

The evening before the culminating day of the Prix de Diane Longines featuring the world’s biggest race for fillies, the Swiss watch brand officially launched the new blue model of The Longines Master Collection in the heart of Paris. This stainless steel model displays a sunray blue dial, a fashionable chromatic variation, and belongs to a collection, which is one of the brand’s best sellers since 2005. Besides, Longines is proudly presenting as the Official Watch of the Prix de Diane Longines the new lady model with diamond indexes and blue alligator strap matching its blue dial, which happens to be the corporate color of the winged hourglass brand.

Royal Ascot 2017; Asalet

Royal Ascot 2017 - Asalet

Longines, 20 - 24 Haziran tarihleri arasında “Kraliyet Buluşması” olarak da anılan Royal Ascot’a ev sahipliği yapacak Ascot hipodromunun 2006’dan bu yana Resmi Ortağı ve Zaman Tutucusudur. 6.58 milyon £ değerindeki ödülüyle İngiltere’nin en büyük ödüllü yarışması olan Royal Ascot, sekizi Grup Bir yarışı olan, on sekiz Grup yarışında her yıl dünyanın en iyi yarış atlarını bir araya getirerek efsanevi safkan at yarışları sunar.

The Longines Conquest V.H.P.; Product; 2017

The Longines Conquest V.H.P.

Based on its many years of experience with quartz, Longines is revisiting a success story from the 80s. With the Conquest V.H.P. (Very High Precision), it is marking a return to a technology in which it was a pioneer and expert, particularly through its timekeeping activities. The new collection was launched at the Neuchâtel Observatory, where the first quartz clock with absolute precision developed by the brand was certified in 1954. In the era of connected watches – but without their inconveniences – the Conquest V.H.P. represents a new achievement in the field of quartz, combining great precision, high technicality and a sporty look, marked by the brand’s unique elegance.

Royal Ascot 2017

Longines, 20 - 24 Haziran tarihleri arasında “Kraliyet Buluşması” olarak da anılan Royal Ascot’a ev sahipliği yapacak Ascot hipodromunun 2006’dan bu yana Resmi Ortağı ve Zaman Tutucusudur. Marka, bu yılki yarışlarda Longines Zarafet Elçisi Aksel Lund Svindal, dünyaca ünlü blogger Leonie Hanne ve Mariano di Vaio gibi isimler ağırlamıştır.

Longines Kraliçe Elizabeth Koşusu; Öne Çıkan Anlar

Longines Kraliçe Elizabeth Koşusu’nda Öne Çıkan Anlar

Avustralya Atlı Spor Kulübü’nün Resmi Ortağı olan Longines, Sidney Karnavalı’nın en önemli etkinliği Longines Kraliçe Elizabeth Koşusu’nda zaman tutma görevini üstlenmenin gururunu yaşadı. Yarışı Randwick’te üst üste 17. galibiyetini alan Avustralya şampiyonu Winx kazandı. Marka, seyirciler arasında en zarif giyimli kadını ödüllendirdiği Longines Zarafet Ödülü ile de etkinliğe renk kattı. Bu birinci sınıf yarış, markaya, The Longines Master Collection’dan mavi gün ışını kadranlı yeni bir saatin lansmanını yapma fırsatı da verdi.

Longines HydroConquest; Aaron Kwok; Singapore; 2019The Blue Edition of the Longines Master Collection - For Him; Product; 2017

The Blue Edition of the Longines Master Collection - For Him

This year, Longines is launching two editions: one in gray and the other in blue. These fashionable chromatic variations are perfectly in line with the classic and understated spirit of this collection. The sunray blue or sunray gray dial shows the hours, minutes and seconds thanks to rhodium-plated hands that stand out subtly. The gray models, as well as the men’s blue model, are available with an alligator watch strap of the same colour as the dial for total harmony.

The Blue Edition of the Longines Master Collection - For Her; Product; 2019

The Blue Edition of the Longines Master Collection - For Her

This year, Longines is launching two editions: one in gray and the other in blue. These fashionable chromatic variations are perfectly in line with the classic and understated spirit of this collection. The sunray blue or sunray gray dial shows the hours, minutes and seconds thanks to rhodium-plated hands that stand out subtly. The gray models, as well as the men’s blue model, are available with an alligator watch strap of the same colour as the dial for total harmony.

New Longines Master Collection;

The Blue Edition of The Longines Master Collection

This year, Longines is launching two editions: one in gray and the other in blue. These fashionable chromatic variations are perfectly in line with the classic and understated spirit of this collection. The sunray blue or sunray gray dial shows the hours, minutes and seconds thanks to rhodium-plated hands that stand out subtly. The gray models, as well as the men’s blue model, are available with an alligator watch strap of the same colour as the dial for total harmony.h of the New Longines Master Collection Blue Edition

Longines Saat Koleksiyonları filme 2017;Ürün filmi;Longines ürünü 2017;Kurumsal

Longines Saat Koleksiyonları filmi 2017

Bu film tarihi çok eskilere uzanan saat üretimi sektörünün kültürünü anlatmaktadır. En yenilikçi teknolojileri, zarafet ve performans araştırmaları ve saat üretimi geleneği hala devam eden avangart bir şirketi sunmaktadır. Kurulduğu tarihten bu yana St. Imier’de bulunan Longines modern bir üretim tesisine dönüşmüştür. Bütün dünyaya tedarik sunma kapasitesine sahip bir lojistik sistem. Film markanın 2017’de kutlanacak 185 yılı boyunca ürettiği farklı koleksiyonları izleyiciye sunmaktadır.

Lindbergh90th;New watch; Heritage; New-York; Paris; Port of Saint-Louis

The Lindbergh Hour Angle Watch 90th Anniversary

Longines bu yıl Charles Lindbergh tarafından uçulan ve İsviçreli saat üreticisi tarafından saati tutulan ilk aktarmasız solo transatlantik uçuşun 90. yıl dönümünü kutluyor. Marka bu olayın anısına, tarihi uçuşun ardından ünlü havacıyla ortaklaşa tasarlanan saat açısı saatinin numaralandırılmış ve sınırlı üretilen serisinden 90 saat sunmaktadır. Bu sıra dışı titanyum ve çelik saat tarihe, macereya ve saatçiliğe tutkuyla bağlı olanlar için tasarlanmış.

Longines Geleceğin Kayak Şampiyonları 2017; Alp Disiplini Kayağı

Longines Geleceğin Kayak Şampiyonları 2017

2017 St. Moritz FIS Alp Disiplini Dünya Kayak Şampiyonası sırasında gerçekleşen 2017 Geleceğin Kayak Şampiyonları yarışının bir video fragmanını keşfedin! Marka Elçimiz Mikaela Shiffrin tarafından desteklenen bu yarışta 13 Şubat 2017’de saat 15.00’de başlayan dev slaloma katılacak olan 13 ülkeden en iyi 16 yaş altı kadın kayakçılar yer alıyor.

Ürün karşılaştırma listesine eklendi!

Lütfen karşılaştırmak için başka bir saat daha seçin.

3 saate kadar karşılaştırma yapabilirsiniz

%REF% referanslı ürünü karşılaştırma listesinden kaldırdınız
Karşılaştırma listesini temizlediniz
Uyarı

En fazla üç ürün karşılaştırılabilir

Tamam

Bu ürünü listeden kaldırmak istediğinize emin misiniz?

Tüm ürünleri listeden kaldırmak istediğinize emin misiniz?

İptal
Tamam