Go to Main Navigation Go to ariane Go to Social Networks Go to Bottom Navigation
E-Mağaza
picture E-Mağaza
Saatler
picture Saatler
Longines Dünyası
picture Longines Dünyası
Mağaza Bul
picture Mağaza Bul
Müşteri hizmetleri
picture Şirket
 
en en-AU en-GB fr fr-CH de de-CH es it it-CH ru ja zh-Hans zh-Hant ko pl th tr

Search

Longines World's Best Racehorse & Best Race 2018; Horse Racing; 2019
2019-01-23
At Yarışı
Longines World's Best Racehorse & Best Race 2018

On Wednesday January 23, Longines and its long-time Partner the International Federation of Horseracing Authorities (IFHA), were delighted to host the 2018 Longines World’s Best Racehorse and Longines World’s Best Horse Race Awards ceremony in London (GB). With an equal rating of 130, Winx and Cracksman were together declared the 2018 Longines World’s Best Racehorses.

 

Winx has been in the Top 10 of the Longines World’s Best Racehorse Rankings since 2015 and has been the highest rated filly/mare in the world since 2016. In 2018, she claimed overall top honours during a season that culminated in her becoming the only horse in history to win the Ladbrokes Cox Plate four times.

 

As co-winner, Cracksman impressed as well, with his trademark victory coming in the QIPCO Champion Stakes on British Champions Day at Ascot, where Longines is a Main Partner and the Official Timekeeper. The British runner was campaigned by the same connections as Golden Horn, the 2015 highest rated turf horse in the world. Cracksman’s jockey in 2018 was Frankie Dettori, who was named Longines World’s Best Jockey in 2018 as well as in 2015.

 

Accelerate, with a rating of 128, was honoured as the third-highest rated horse in the world during the ceremony, which was held for the first time at the iconic Landmark hotel in London. Accelerate was the dominant horse in America in 2018, and Longines was proud to time his great victory in the Breeder’s Cup Classic at Churchill Downs.

 

This classification is established by international handicappers according to the performance of the horses in top international races. Last year, American Thoroughbred Arrogate was named the 2017 Longines World’s Best Racehorse following his epic victories  in the Pegasus World Cup in Florida and the Dubai World Cup.

                                         

Today, the representatives of the three winning horses were presented with elegant Longines watches. The connections of Winx and Cracksman also received a replica of the Longines World’s Best Racehorse vase from IFHA representatives.%break%One ceremony, two awards

 

On this occasion, Longines and the IFHA were also delighted to celebrate the Qatar Prix de l’Arc de Triomphe as the 2018 Longines World’s Best Horse Race. Longines is proud to be the Official Partner and Official Timekeeper of this mythic race that takes place at the ParisLongchamp Racecourse, and attracts the best horses, breeders, trainers and owners from all over the world.

 

France Galop President Edouard de Rothschild was in London this Wednesday to accept the award. He was presented with an elegant Longines timepiece, a commemorative plate and a replica trophy representing a proud horse head. The first four finishers of the Qatar Prix de l’Arc de Triomphe in 2018 were Enable, Sea Of Class, Cloth Of Stars, and Waldgeist. The Arc also won the award last year and was the inaugural winner of the Longines World’s Best Horse Race Award in 2015.

 

The Longines World’s Best Horse Race Award recognizes the best-rated race of the highest-rated Group 1 international races as established by a panel of international handicappers. The ratings of the top four finishers in each race serve as basis for the assessment.

 

Longines and the IFHA: a long-term partnership and common values

 

Passionate about horse racing since more than a century, Longines is proud to be the Official Partner and Official Watch of the IFHA, and to lend its name to the Longines World’s Best Racehorse Rankings. The long-term partnership between Longines and the IFHA has seen the establishment of a prestigious set of awards aimed to honour the excellence of horseracing. The Longines World’s Best Racehorse and Horse Race Awards, the Longines and IFHA International Award of Merit and the Longines World’s Best Jockey Award respectively pay tribute to the racehorses, horse races, personalities, and jockeys who excel at the highest level of the sport.

Daha fazlası!
The trophies; Longines World’s Best Racehorse and Longines World’s Best Horse Race; London
2019-01-09
At Yarışı
Longines Dünyanın En İyi Yarış Atı ve Longines Dünyanın En İyi At Yarışı kupaları Londra’da sergileniyor

Longines ve kadim ortağı Uluslararası At Yarışı Otoriteleri Federasyonu (IFHA), 2018 Longines Dünyanın En İyi Yarış Atı ve Longines Dünyanın En İyi At Yarışı ödüllerini 23 Ocak’ta Londra’daki Landmark Otel’de düzenlenen bir törende takdim edecek. Altı yıldır dağıtılan ödül, Longines Dünyanın En İyi Yarış Atı Sıralaması’nda en yüksek puanı alan üç atın yanı sıra Longines Dünyanın En İyi At Yarışı seçilen yarışa verilecek.

 

Bu görkemli etkinliği müjdelemek için, Longines Dünyanın En İyi Yarış Atı kristal vazosu ve vakur bir atı tasvir eden Longines Dünyanın En İyi At Yarışı kupası, 22 Ocak tarihine kadar 411, Oxford Street adresindeki Longines Londra Butiği’nde sergilenecek.%break%Longines Dünyanın En İyi Yarış Atı Sıralamaları, atların önde gelen yarışlarda gösterdikleri performanslara göre uluslararası handikapörlerce verilen puanlara dayanarak oluşturulmaktadır. En yüksek dereceyi alan yarış ise ilk dörde giren atların aldıkları derecelerin ortalamasına göre belirlenir. Tam listeye ve Longines Dünyanın En İyi Yarış Atı Sıralaması ile ilgili daha fazla bilgiye IFHA internet sitesinden ulaşılabilir: http://www.ifhaonline.org

Daha fazlası!
Dubai World Cup Carnival Opening night; Races; Presented by Longines: 2019
2019-01-03
At Yarışı
Longines Tarafından Sunulan 2019 Dubai Dünya Kupası Karnavalı Açılış Gecesi ve Yarışları

İsviçreli saat markası Longines, Resmi Ortağı, Zaman Tutucusu ve Saati olduğu 2019 Dubai Dünya Kupası Karnavalı Açılış Gecesi’ne katılmaktan ve düzenlenen yarışların birincilerine zarif saatler hediye etmekten mutluluk duydu.

 

Marka, etkinlik kapsamında bir Conquest V.H.P. “Very High Precision” modelini de tanıttı. Olağanüstü hassasiyeti, yüksek teknik özellikler ve markanın benzersiz zarafetinin damgasını taşıyan sportif bir görünümle birleştiren saat, kuvars saat alanında yeni bir başarıdır. Mavi kadrana sahip bu model, analog bir saate göre çok yüksek hassasiyet seviyesi (± 5 sn./yıl) ve darbe ya da manyetik alana maruz kaldığında akrep ve yelkovanı yeniden ayarlama becerisi sunmak için yenilenmiş özel bir mekanizmaya sahiptir. Bu çekici özellikler sayesinde olağanüstü bir mekanizma statüsüne sahip olan bu saat ayrıca çok uzun bir pil ömrü ve daimi takvim sunmaktadır.

Daha fazlası!
Ürün karşılaştırma listesine eklendi!
Lütfen karşılaştırmak için başka bir saat daha seçin. 3 saate kadar karşılaştırma yapabilirsiniz
%REF% referanslı ürünü karşılaştırma listesinden kaldırdınız
Karşılaştırma listesini temizlediniz
Uyarı
En fazla üç ürün karşılaştırılabilir
Tamam
Bu ürünü listeden kaldırmak istediğinize emin misiniz? Tüm ürünleri listeden kaldırmak istediğinize emin misiniz?
İptal
Tamam